نمایش جزییات خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد؛
۱۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد؛ کمیته بررسی سند مد و لباس فعال شد/ بررسی مشکلات دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان

سومین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه ۰۹/۰۷/۱۳۹۹ در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد؛ کمیته بررسی سند مد و لباس فعال شد/ بررسی مشکلات دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان
به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگیْ دکتر سید عباس صالحی در حاشیه این جلسه، اظهار داشت: در این جلسه به موضوعات مختلف از جمله تاثیر کرونا بر هنر توجه شد. پاره ای از فعالیت های هنرمندان در دوران کرونا تحت تاثیر قرار گرفت؛ فرصت های کرونایی در این ایام در عرصه های مختلف وجود داشت و برخی هنرمندان در شرایط کرونایی برای انتقال هنرشان از این شرایط بهره گرفتند.
وی با اشاره به اینکه خسارات ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بوده است، گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.
دکتر صالحی از توجه جدی بر تولید تله تئاتر خبر داد و گفت: سابقه خوبی در تولید تله تئاتر داشتیم و تلاش داریم این تجربه تقویت شود ضمن آنکه فرصت های کرونایی هم در این عرصه تقویت شود.
وی با بیان اینکه دوره کرونا فلسفه هنر کرونایی در حوزه زیبایی و گونه شناسی دارد، گفت: هرچه کرونا زمانش طولانی تر شود زیست بوم جدیدی شکل می‌دهد و باید فلسفه هنر کرونایی داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سند مهندسی فرهنگی به موضوع مد و لباس توجه و این سند به وزارت فرهنگ ارجاع شده است و در فضای سند چارچوبی را ستاد مهندسی معرفی کرده و قرار است شورای هنر اظهار نظرهای خود را به این سند داشته باشد.
دکتر صالحی درباره رفع مشکلات دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان بیان کرد: مصوبه با این نگاه شکل گرفت که نظام استاد شاگردی دیرین آموزشی خودمان را ادامه دهیم، همچنین قرار شد کمیته ای مشترک با وزارت علوم داشته باشیم و حاصل مسائل مطرح شده به شورای هنر با حضور وزیر علوم تعیین تکلیف شود.
وی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای جبران خسارات کرونا به عرصه هنر گفت: در بخش های مختلف این خسارت ها نسبت به سال قبل از حیث کار و فروش عرصه های مختلف شاهد بودیم، بر این اساس اقداماتی داشته ایم که بخشی از آن مربوط به بیمه سه ماهه هنرمندان بود، بخشی دیگر به عنوان کمک تسهیلات معیشتی به هنرمندان مربوط می‌شد.
دکتر صالحی در پایان افزود: رقم ۱۲میلیارد تومانی برای ۷۵ هزار عضو صندوق هنر در نظر داریم، سامانه کارا هم به کسانی که خسارت دیدند،‌ تسهیلات می دهد و ثبت نام تا پایان مهر ادامه دارد علاوه بر آن تسهیلات ۴ درصد اشتغال را داشتیم که تخصیص ۲۰۰ میلیاردتومان آن محقق شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از بررسی سند مد و لباس در این جلسه خبر داد.
وی افزود: سند مد و لباس یکی از بخش‌های سند مهندسی فرهنگی است که ستاد مهندسی فرهنگی آن را ارائه کرده است.
صالحی گفت: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سند اولیه را تنظیم و به شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرده است.
وی افزود: در نشست امروز دیدگاه‌های کلان و سیاست گذاری‌های عمده به منظور تبیین مسیر و خط مشی برای تدوین سند نهایی با پیشنهاد‌های خوب اعضای جلسه ارائه شد.
رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: مقرر شد این کمیته که متشکل از کارشناسان و نمایندگان صنوف است، سند مد و لباس را در مدت دو ماه تکمیل کند و به شورای هنر ارائه خواهند کرد.
گفتنی است دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به صورت برخط در این جلسه حضور داشت.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید